Wybraliśmy wolność - obchody rocznicy wydarzeń czerwcowych

, par Joanna Wieczorek

Toutes les versions de cet article : [Deutsch] [français]

Wybraliśmy wolność - obchody rocznicy wydarzeń czerwcowych
Źródło : miedzyrzecz.biz

Dokładnie 30 lat temu - 4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory czerwcowe, które zakończyły się zwycięstwem „Solidarności” i rozpoczęły proces przemian demokratycznych w kraju i Europie. To właśnie 4 czerwca Polacy poszli na wybory, by dać wyraz frustracji spowodowanej komunistycznym reżimem. Opisujemy, jak obchodzono w Polsce 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Święto Wolności w stolicy - koncerty, przemówienia i nie tylko

Warszawiacy świętowali na Placu Defilad podczas koncertu „Wybraliśmy wolność SMOLIK x Goście”. Artyści z różnych pokoleń zaprezentowali repertuar z różnych okresów, które jak mówi Smolik, były ważne ze względu na treść, ale też wartość muzyczną. Muniek Staszczyk, Nosowska, Daria Zawiałow, Tomek Lipiński, czy Justyna Święs, znana z zespołu The Dumplings wykonali polskie utwory o wolności m.in „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”.

Świętowaliśmy wolność nie tylko koncertem, bo wydarzenie było tylko częścią obchodów 30. rocznicy wyborów. Na Placu Konstytucji przed budynkiem, w którym w 1989 roku mieścił się sztab wyborczy Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność, głos zabrał były prezydent Bronisław Komorowski podczas tradycyjnego „toastu za wolność” - Wracam dzisiaj z Gdańska, a tam bije najgłośniej serce tych wszystkich, którzy budowali tę wolność. Ale cieszę się, że słychać bicie tego tętna wolności i tu, w Warszawie. Trzeba podkreślić, że w 1989 roku tutaj był ten mózg, sztab wielkiego działania na rzecz całej Polski, bo tutaj był sztab wyborczy Solidarności. Warto to podkreślić i o tym pamiętać, by w przyszłym roku zrobić największe obchody także tu w stolicy, tego życzę - powiedział. - Chciałem wznieść toast za naszą głęboką wiarę w siłę wolności, w atrakcyjność wolności - dodaje.

Ale nie na tym koniec, bo w stolicy od soboty odbywają się debaty, panele dyskusyjne i sztuki teatralne poświęcone myśli wolnościowej. 7 czerwca w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż „Przełom w kadrze 1989”- wystawy prezentująca zdjęcia i filmy prasowe dokumentujące wydarzenia roku 89’ oraz premierowy pokaz filmu Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora pt : „Przełom w kadrze”. Wystawę będziemy mogli oglądać do 4 sierpnia.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku

W Gdańsku w ramach debaty „30 lat polskiej demokracji” odbyły się wystąpienia prezydentów- Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił- Polacy to dumny, europejski naród, nawet, gdy czasem nie mamy szczęścia do władzy.

Przed Europejskim Centrum Solidarności wybrzmiał uroczysty Mazurek Dąbrowskiego, a zaraz po nim uczestnicy obchodów podpisali i obwieścili Gdańską Deklarację Wolności i Solidarności, nawołującą do nowej, lepszej Polski. Dokument wspomina również zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza i nawiązuje do wartości, o które zabiegał. Podczas wiecu głos zabrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - Polska rewolucja bez rozlewu krwi to wielki powód do dumy. Dziś jednak musimy pamiętać, że mogło się to potoczyć zupełnie inaczej, tak jak chociażby w Chinach – tym bardziej powinniśmy się cieszyć z naszej wolności. Wierzę, że „lepsza Polska” i wspólnota w naszym kraju jest możliwa. Wiem, że razem możemy zmienić Polskę – mówiła prezydent. Treść Gdańskiej Deklaracji Solidarności i Wolności odczytała Krystyna Janda : „Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści. Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa. Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu. Chcemy lepszej polityki”.

Zwieńczeniem obchodów okazał się koncert na placu Zebrań Ludowych pod hasłem „30 lat wolności”. Widowisko podzielono na trzy rozdziały o tytułach „Było”, „Jest” i „Będzie”, tworzące złożoną opowieść o wolności.

"Aby wolność była wolnością, potrzebna jest solidarność"

W obchodach rocznicy brała udział cała Polska, w tym dniu Polacy przypominają sobie jak było kiedyś i porównują, jak jest teraz. To tylko i aż 30 lat od momentu, w którym kartki wyborcze zadały śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze. W tym dniu przypominamy sobie jak ważna jest dla nas wolność. Bo wolność to wybór, to możliwość podejmowania decyzji. Wolność to wysiłek podejmowany każdego dnia.

4 czerwca świętujemy wolność, ale w tym dniu warto również zastanowić się jak łatwo możemy swobodę w decydowaniu o swoim życiu stracić. Oddać tym, którzy chcą nam narzucić inną, pozornie lepszą ideologię. Jak powiedział Timothy Garton Ash, podczas debaty wolnościowej w Gdańsku- „Lekcją z tego jest, że dla wolności potrzebna jest dobra dawka solidarności. Aby wolność była wolnością, potrzebna jest solidarność. W tym głębszym sensie nadal jest prawdą, że nie ma wolności bez solidarności”.

Korzystajmy z wolności, korzystajmy z demokracji. Polska wyboistą drogą napisała historię nie tylko europejską, ale światową, bo tego dnia wybraliśmy wolność.

Vos commentaires
modération a priori

Attention, votre message n’apparaîtra qu’après avoir été relu et approuvé.

Qui êtes-vous ?

Pour afficher votre trombine avec votre message, enregistrez-la d’abord sur gravatar.com (gratuit et indolore) et n’oubliez pas d’indiquer votre adresse e-mail ici.

Ajoutez votre commentaire ici

Ce champ accepte les raccourcis SPIP {{gras}} {italique} -*liste [texte->url] <quote> <code> et le code HTML <q> <del> <ins>. Pour créer des paragraphes, laissez simplement des lignes vides.

Suivre les commentaires : RSS 2.0 | Atom